PARTNERZY

Informacja o PARTNERZE
SALT AVIATION SP. Z O.O.
ATO Salt Aviation serdecznie zaprasza na szkolenia samolotowe i śmigłowcowe. Salt prowadzi szkolenia lotnicze na lotnisku Warszawa Modlin. Ta lokalizacja, bliższa Warszawy niż się na pierwszy rzut oka wydaje, ma podstawowy atut, jakim jest możliwość nabrania doświadczenia w lotach w przestrzeni kontrolowanej, tuż obok dużego lotnictwa.
Do osób szkolących się u nas podchodzimy bardzo indywidualnie, starając się rozpoznać ich specyficzne potrzeby i pomóc w realizacji planów na przyszłość. Takie podejście przekłada się na sprawność, fachowość i bezpieczeństwo w przygotowaniu lotniczym przyszłych i obecnych pilotów. Nie tracimy przy tym ważnego składnika lotnictwa jakim jest przyjemność z latania.
Salt jest również wykonawcą śmigłowcowych operacji specjalistycznych SPO i operacji wysokiego ryzyka SPO HR. Latanie w operacjach specjalistycznych wymaga doskonałego wyszkolenia oraz dopasowania usługi do rodzaju zlecenia. Mamy w tym niezbędne doświadczenie i wysoko wykwalifikowane załogi. Więcej o nas na www.salt.aero i pod numerem telefonu 518 111 101.
Informacja o PARTNERZE
TECHNIKA/AEROTECHNIKA
ATO Technika / Aerotechnika

Szkoła z bogatą tradycją, założona w 1996 roku jako jeden z pierwszych w Polsce prywatnych Ośrodków Szkolenia Lotniczego.

Od lat prowadzimy szkolenia teoretyczne i praktyczne w przyjaznej atmosferze dostosowując się do czasu i potrzeb naszych studentów. To właśnie dla nich prowadzimy zajęcia teoretyczne w trybie indywidualnym oraz grupowym by jak najlepiej sprostać ich wymaganiom.

Szkolimy do następujących licencji i uprawnień: PPL(A), CPL(A), LAPL(A), MEP(L), IR(A), VFR noc, FI(A), IR/ME, IRI(A), CRI(SP)M.
Informacja o PARTNERZE
AEROKLUB ZIEMI PILSKIEJ
Aeroklub Ziemi Pilskiej działa nieprzerwalnie od 1990 roku. Nasze stowarzyszenie w swojej strukturze posiada certyfikowaną organizację szkolenia zarejestrowaną w ULC pod nr PL/ATO-42. Jesteśmy jedynym czynnym aeroklubem na terenie Północnej Wielkopolski.

Aeroklub Ziemi Pilskiej realizuje teoretyczne i praktyczne szkolenia lotnicze w zakresie licencji: SPL, LAPL(A) i PPL(A).

Szczegółowe informacje uzyskasz pod numerem telefonu: +48 606 765 402.
Informacja o PARTNERZE
Informacja o PARTNERZE
AEROKLUB PODHALAŃSKI
Aeroklub Podhalański prowadzi szkolenia samolotowe do licencji turystycznej PPL(A). Szkolenie przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. Po zaliczeniu egzaminu z wiedzy zdobytej na kursie teoretycznym rozpoczyna się szkolenie praktyczne na samolocie Cessna 152, 172. Szkolenie obejmuje między innymi podstawy pilotażu, loty po kręgu, strefy pilotażowe, loty samodzielne i loty po trasach nawigacyjnych na inne lotniska, również komunikacyjne. Praktyka kończy się, gdy uczeń-pilot wylata co najmniej 45 godzin lotu w tym 10 godzin samodzielnie i zdobędzie umiejętności przewidziane w programie.

Aeroklub Podhalański prowadzi szkolenie szybowcowe do licencji szybowcowej SPL. Uzyskanie licencji pilota szybowcowego składa się z kliku etapów. Pierwszym etapem jest tzw. szkolenie podstawowe (60 godzin szkolenia teoretycznego plus szkolenie praktyczne minimum 27 lotów z instruktorem oraz 5 samodzielnych). Praktyczne szkolenie podstawowe odbywa się na szybowcach Bocian metodą startu za samolotem holującym. Po ukończeniu szkolenia podstawowego można kontynuować w Aeroklubie Podhalańskim dalsze szkolenie: zadania z celności lądowania, nauka lotów termicznych i przelotów, loty na szybowcu jednomiejscowym itp. Szkolenie takie kończy się egzaminem teoretycznym i praktycznym, przed Urzędem Lotnictwa Cywilnego. Po pozytywnie zdanym egzaminie pilot otrzymuje licencje szybowcowa SPL uprawniającą do samodzielnego wykonywania lotów.

Aeroklub Podhalański prowadzi szkolenia samolotowe do licencji samolotowej LAP(L).Szkolenie przebiega w dwóch etapach: teoretycznym i praktycznym. Po zaliczeniu egzaminu z wiedzy zdobytej na kursie teoretycznym rozpoczyna się szkolenie praktyczne na samolocie Cessna 152. Szkolenie obejmuje między innymi podstawy pilotażu, loty po kręgu, strefy pilotażowe, loty samodzielne i loty po trasach nawigacyjnych na inne lotniska. Praktyka kończy się, gdy uczeń-pilot wylata co najmniej 30 godzin lotu w tym 6 godzin samodzielnie i zdobędzie

loading